Badania SPIC™
Odkryj potencjał swojej ziemi

W obliczu zmieniających się warunków klimatycznych oraz ciągłej ewolucji składu chemicznego gleb, standardowe metody oceny ich stanu przestają wystarczać.

Dzięki naszym badaniom dostosujesz strategię nawożenia zapewniając swojej glebie dokładnie to czego potrzebuje, a przy tym zmniejszysz koszta uprawy.

Poznaj badania SPIC™

SERPENTYNIT ANTYGORYTOWY DLA ŻYZNOŚCI TWOICH GLEB

Poznaj naturalne nawozy serpentynitowe,
które rewolucjonizują rolnictwo

Poznaj nasze produkty

Numer pozwolenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dopuszczającego nawóz do obrotu: 440a/20

Dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym Świadectwo IUNG Puławy NE/753/2023

niejednorodność gleby

Dlaczego standardowe badania
się nie sprawdzają?

Gleba, z której aktualnie korzystamy bardzo zmieniła się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Zmiany klimatyczne wpływają na środowisko glebowe oraz interakcje między składnikami roztworów glebowych.

Inna gleba, te same metody

Obecnie używana metodologia oparta na parametrach pH, KCL, P, K, Mg została opracowana kilkadziesiąt lat temu i nie jest już precyzyjna przy dzisiejszej glebie.

Teraz, gdy warunki uległy zmianie potrzebujemy nowoczesnego podejścia pozwalającego na budowanie trwałej żyzności gleb oraz ich adaptacji do zmieniających się warunków atmosferycznych.

Niejednorodność próbek

Polegając na próbce “jednolitej warstwy 0-30cm” popełniamy błąd zakładając, że ta warstwa jest jednorodna pod względem zawartości:

  • makro- i mikroelementów
  • parametrów takich jak CEC, AEC, Corg
  • konduktywności
  • kompleksu sorpcyjnego
  • wielu innych

Nieporównywalne wyniki

Często zdarza się tak, że w aktualnie stosowanych badaniach próbki pobierane są w różnych okresach roku oraz badane w różnych laboratoriach. To znacznie wpływa na możliwość uzyskania różnych i nieporównywalnych względem siebie wyników.

Precyzyjne podejście

Założenia metodologii SPIC™

jednorodne
próbki

szczegóły

Jednorodne próbki

Nasz pracownik pobiera próbki glebowe zgodnie z metodologią SPIC, zapewniając dokładność i reprezentatywność próbek.

Mikro profilowy układ próbek

szczegóły

Mikro profilowy układ próbek

Próby glebowe pobierane są 3 w warstwach głębokości, co pozwala na uzyskanie dynamicznego obrazu zmian w mikroprofilu glebowym w układzie pionowym.

Adekwatny punkt pomiarowy

szczegóły

Adekwatny punkt pomiarowy

Przy pobieraniu próbek zapisywane są daty oraz koordynaty GPS miejsca poboru próbek, aby w przyszłych latach można było je powtarzać w tych samych lokalizacjach.

Czym to skutkuje?

Adekwatne nawożenie

Znając potrzeby naszej gleby minimalizujemy ryzyko nadmiernego lub niewystarczającego dostarczenia składników, każda decyzja nawozowa odżywia rośliny oraz glebę nie zakłócając równowagi.

Bardziej obfite plony

Musimy pamiętać, że nie nawozimy roślin, tylko wprowadzamy do gleby nawozy, które w zalezności od wielu parametrów pobierane są przez roślinę uprawną, zapewniając jej optymalne środowisko do wzrostów.

Niższe koszta uprawy

Odpowiednio dobrana strategia nawożenia pozwala ograniczyć nam wydatki z nim związane. Nawożenie dostaje nowy, ekonomiczny wymiar.